• Wspólne Koledowanie przy Choince
          • Wspólne Koledowanie przy Choince

          • Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia.

            Ten magiczny czas, tę piękną atmosferę dało się odczuć również w naszej szkole. Kolejny raz w przedświątecznym tygodniu, zgodnie z tradycją, odbyło się Wspólne Kolędowanie przy Choince. Cała szkoła w tym dniu była pięknie przystrojona, a od samego wejścia witały nas oryginalne choinki. Już piękna sceneria i dekoracje przygotowane przez naszych nauczycieli i pracowników wprowadziły gości w świąteczny nastrój.

            Na poczatku Pani Dyrektor – Renata Skoczylas przywitała wszystkich zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów cytując słowa wiersza „Cud narodzin”:

            To w sumie jest zwyczajny dzień,

            Słońce zachodzi, Gwiazda wschodzi

            i tylko jeden blahy fakt,

            w tym dniu szczególnym... Bóg się rodzi.

            (…)

            Narodził się w Betlejem Bóg,

            bez trąb, hałasu i atłasu.

            Wtedy Mu poskąpiono miejsca,

            myśmy Mu poskapili czasu.

             

            Narodził się - to znany fakt,

            by ziemską z nami dzielić dolę,

            więc w Święta znajdź dla Niego czas

            i wolne miejsce zrób przy stole.

             

            Następnie Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim obecnym i zaprosiła do obejrzenia Jasełek przygotowanych przez naszych najmłodszych uczniów z oddziału przedszkolnego i klas I – III. Przygotowania do Jasełek trwały już od wielu dni. Uczniowie pod bacznym okiem wychowawców: Barbary Karkut – Szawary, Marii Zadwornej, Józefy Buczek oraz Sylwii Tarnawskiej ćwiczyli swoje role i śpiewali kolędy. A dziś w tym wyjątkowym dniu, ku radości swoich rodziców, uczniowie w pięknych strojach przedstawiały historię narodzin Dzieciątka Jezus uświetnioną kolędami i pastorałkami. Przepiękna, scenografia nadała temu spotkaniu wyjątkowy uroczysty i nastrojowy klimat. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Bożego Narodzenia. Mali aktorzy zaprezentowali swoje talenty, które na koniec nagrodzone zostały gromkimi brawami.

            Kolejnym punktem spotkania było wspólne śpiewanie znanych kolęd. Nastrój udzielił się wszystkim obecnym i cała sala wypełniła się pięknym śpiewem.

            Po kolędowaniu na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, a zaproszeni goście usiedli razem przy stole, by jeszcze chwilę przy wspólnym posiłku i w miłym towarzystwie porozmawiać i cieszyć się tą chwilą wytchnienia w zabieganym świecie.

        • Wspólne Kolędowanie przy Choince
          • Wspólne Kolędowanie przy Choince

          • 20 grudnia o godzinie 11.00 odbędzie się w naszej szkole wspólne kolędowanie przy choince, które rozpoczniemy Jasełkami. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do wspólnego kolędowania.

        • Świąteczna Paczka
          • Świąteczna Paczka

          • Samorząd Uczniowski ogłasza, że od dnia 13 grudnia do 19 grudnia 2023 r. w naszej szkole zbierane będą produkty do „Świątecznej Paczki”. Prosimy o przynoszenie produktów o dłuższej dacie przydatności do spożycia (konserwy, oleje, mąka, kasze, kakao, słodycze itp.) oraz przybory szkolne.

                              Otwórzmy wrażliwe serca na potrzeby innych osób.

        • Konkurs „Piernikowa ozdoba choinkowa” w ZSCKR Oleszyce
          • Konkurs „Piernikowa ozdoba choinkowa” w ZSCKR Oleszyce

          • Dnia 8 grudnia 2023 r. w piękny zimowy poranek uczniowie naszej szkoły wybrali się na konkurs „Piernikowa ozdoba choinkowa” organizowany przez ZSCKR Oleszyce. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klasy 7 i 8 szkół podstawowych. Naszą szkołę pod opieką Pani Jadwigi  Meder-Jaremko reprezentowali uczniowie klasy VII: Paweł Linek i Wojciech Petranik. W tym roku zadaniem konkursowym było: przygotowanie, upieczenie i udekorowanie ciasta piernikowego. W konkursie wzięło udział 12 zespołów dwuosobowych z powiatu lubaczowskiego. Nasi uczniowie z wielkim zapałem pracowali  nad efektem końcowym w szkolnej pracowni, gdzie tworzy się smaczne potrawy i wypieki cukiernicze. Konkurs był doskonałym  doświadczeniem i nabyciem umiejętności kulinarnych . Współpraca w parach, koleżeńska pomoc i odpowiednia komunikacja pokazały jak ważne są dzisiaj  wzajemne relacje wśród uczestników konkursu. Nasi uczniowie mieli także okazję zobaczyć i wykorzystać do swoich wypieków nowoczesny sprzęt, który na co dzień jest używany przez uczniów szkoły średniej do nauki zawodu. Nasi uczniowie otrzymali  pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia.

            Jurorzy uwzględniając poziom zaangażowania, pomysłowość w ujęciu tematu, zgodność z tematem, walory artystyczne, walory estetyczne oraz ocenę organoleptyczną przyznali następujące nagrody:

            I miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wielkich Oczach

            II miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisich Jamach

            III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Łukawcu

                                                                                                          Jadwiga Meder-Jaremko

        • Mikołaj w naszej szkole
          • Mikołaj w naszej szkole

          • W tym roku już 5-go grudnia zgodnie z tradycją w progi naszej szkoły zawitał długo oczekiwany gość, czyli Święty Mikołaj, który mimo obfitego śniegu, przyjechał do nas sańmi. Na ten dzień ze szczególną niecierpliwością czekały najmłodsze dzieci, czyli uczniowie klas I – III ale także Ci troszkę starsi. Cóż to była za radość i jakie emocje… W czasie wręczania prezentów Święty Mikołaj rozmawiał z dziećmi, pytał czy były grzeczne i zachęcał do czynienia dobra. Dzisiejszy gość sprawił, że dzień był wspaniały, wyjątkowy, pełen radości, życzliwości i uśmiechu, a spotkanie zapewne na długo pozostanie w pamięci dzieci. Święty Mikołaj obiecał również, że odwiedzi naszą szkołę w przyszłym roku – o ile wszyscy będą grzeczni! DZIĘKUJEMY CI, ŚWIĘTY MIKOŁAJU!!!

            Dziękujemy również Pani Dyrektor i Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego wyjątkowego spotkania.

        • Lekcja w kinie klasy IV - VIII
          • Lekcja w kinie klasy IV - VIII

          • 6 grudnia 2023 roku uczniowie klas IV – VIII z naszej szkoły wraz z wychowawcami pojechali do MDK do Lubaczowa na „Lekcję w kinie” pt. „Odsłaniamy świat reklamy!”. Prowadząca zajęcia w ciekawy sposób opowiedziała młodzieży o reklamie. Uczniowie dowiedzieli się: co to jest  perswazja i manipulacja; na czym polega: coll to action, kalambury słowne, współpraca producentów reklam z influencerami, scam, stalking oraz jaką rolę odgrywają w reklamie: język, muzyka, kolory, algorytm oraz dlaczego do tworzenia reklamy zaprasza się znanych sportowców, aktorów, piosenkarzy. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczniów był seans filmowy pt. „Chłopiec z chmur”. Po premierze filmu wszyscy uczestnicy wycieczki powrócili zadowoleni do swoich domów.

        • Lekcja w kinie
          • Lekcja w kinie

          • 6 grudnia dzieci  oddziału przedszkolnego i klas  I – III uczestniczyły w lekcji  w kinie  pt. „Dziś poznamy świat reklamyoraz miały możliwość obejrzenia filmu „Kosmiczne przygody Allana”. „Dziś poznamy świat reklamy” to lekcja dla najmłodszych i uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Dzieci dowiedziały sięczym jest reklama. Odkryły, że nie wszystkie informacje podane w reklamach są prawdziwe, poznały różne hasła reklamowe. Zobaczyły także przykłady kreatywnych rozwiązań w reklamie oraz dowiedziały  się jak reklamodawcy wpływają na emocje konsumentów. Po zakończeniu lekcji dzieci zostały zaproszone na projekcję filmu „Kosmiczne przygody Allana”. Treść filmu opowiada o tolerancji, a także o przyjaźni, która nie zna różnicy wieku, koloru skóry i pochodzenia.

                                                                                                                                                                    Maria Zadworna

          • Konkurs recytatorski "Looking for talents"

          • W dniu 28 listopada 2023 r. w auli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach odbył się powiatowy konkurs recytatorski ,,Looking for talents''. Tegoroczna XIV edycja pod hasłem Poezja jest tym i tamtym” poświęcona została twórczości Wojciecha Bonowicza – krakowskiego poety, prozaika, publicysty, którego wiersze interpretowało 43 uczniów ze szkół podstawowych i średnich powiatu lubaczowskiego. Szkołę Podstawową w Zalesiu reprezentowało dwoje uczniów z klasy VII- Paweł Linek i Weronika Rapita pod opieką pani Jadwigi Meder-Jaremko. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zinterpretować dwa wybrane wiersze z repertuaru Wojciecha Bonowicza, jeden w języku polskim, drugi w wybranym języku obcym. Komisja konkursowa oceniała uczestników uwzględniając dobór repertuaru, znajomość tekstu, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Przewodniczący jury pan Wojciech Bonowicz, w niezwykle ciepły i ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy a zarazem pasji jaką jest pisanie. Zaprezentował także kilka swoich utworów i zachęcał młodzież do rozwijania swoich talentów. Siódmoklasiści za wykonanie swoich wierszy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę gratulujemy i zachęcamy pozostałych do podejmowania wysiłku w kolejnych konkursach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy mieli możliwość zrobienia wspólnego pamiątkowego zdjęcia z autorem.

                                                                                               Jadwiga Meder-Jaremko

          • „ZAELEKTRYZOWANI”

          • 28 listopada  w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja fizyki i chemii prowadzona przez grupę „Zaelektryzowani”. Prowadzący zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Celem pokazu  było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób.

            W programie znalazły się zabawy z gazami (zabawy z helem i ciekłym azotem,  wybuchowe spalanie wodoru). Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach. Dostarczyły one wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca.

            Ważne by, zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy próbie wykonywania doświadczeń – można je wykonywać jedynie pod nadzorem osób dorosłych!

          • Zimowe szaleństwa…

          • Zima, zima, zima, pada, pada śnieg…

            Spadł pierwszy tegoroczny śnieg, więc przedszkolaki z naszej szkoły pod opieką pań postanowiły pobawić się na śniegu na naszym szkolnym boisku. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, rzucając śnieżkami do celu, „atakując” kulami śniegowymi swoją panią (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa), zjeżdżały z górki a przede wszystkim lepiły bałwany. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Było zimno, ale wesoło i radośnie.

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

          • Pluszowy miś to symbol miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa i niejednokrotnie wielu ważnych wspomnień…

            Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony 25 listopada cieszy się coraz większą popularnością - szczególnie wśród najmłodszych fanek i fanów tej przesympatycznej przytulanki, powiernika sekretów i marzeń, towarzysza codziennych przygód, pocieszyciela i przyjaciela z dzieciństwa niejednego z nas... 

            Z tej okazji w dniu 27.11.2022 r. przedszkolaki z naszego przedszkola obchodziły  „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane w kolorach brązu i i zabrało ze sobą swojego "milutkiego przyjaciela". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itp. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów. Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy. W tym dniu nie zabrakło ona stolikach słodkości jakimi były misiowe ciasteczka, soczki, oraz mandarynki. Na koniec tego miłego i radosnego dnia była wspaniała atrakcja dla przedszkolaków – misiowa foto-budka. Dzieci były zachwycone robiąc sobie w niej zdjęcia.

          • Lekcja historii inaczej …

          • 23 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się „Pokaz Historyczny. Powstanie Styczniowe”. Prowadzący bardzo ciekawie opowiadał o rozbiorach Polski, powstaniach listopadowym oraz najdłuższym styczniowym. W swojej wypowiedzi podkreślał patriotyzm dowódców, m.in. Tadeusza Kościuszki i innych polskich obrońców, którzy swoje życie oddali za ojczyznę. Podczas pokazu nasi uczniowie mogli zobaczyć broń, dotknąć kajdan, uczestniczyć w zaaranżowanych bitwach, przymierzyć stroje kosynierów krakowskich, a dziewczęta czarną suknię jaką nosiły kobiety w czasach powstania styczniowego i stroi sanitariuszek. Ta niezwykła lekcja historii wszystkim bardzo się podobała i nauczyła szacunku do polskich patriotów.

        • Śniadanie Daje Moc
          • Śniadanie Daje Moc

          • W dniu 17 listopada nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do programu edukacyjnego  „Śniadanie Daje Moc”. Celem akcji jest promowanie zasad zdrowego odżywiania, a w szczególności zwiększenie świadomości dzieci na temat ważnej roli śniadania. Z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III przygotowali wspólne zdrowe śniadanie wraz z wychowawcami. Po zjedzonym pysznym,  pożywnym i zdrowym śniadaniu uczniowie klasy pierwszej w grupach wykonali plakaty promujące zasady zdrowego odżywiania, w których przedstawili, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają dużo siły do zabawy.

            Akcja była dla naszych uczniów wspaniałą zabawą integracyjno pouczającą.

            Praca w grupach zwiększyła świadomość zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

          • Konkurs "Dary lubaczowskich lasów"

          • Uczniowie klas 0 - VIII wzięli udział w konkursie plastycznym "Dary lubaczowskich lasów" organizowanym przez Nadleśnictwo Lubaczów. Ponżej prezentujemy prace naszych uczniów i czekamy na wyniki.

        • Wyjazd uczniów na przedstawienie teatralne pt. „Pan Tadeusz”
          • Wyjazd uczniów na przedstawienie teatralne pt. „Pan Tadeusz”

          • 14 listopada 2023 r. uczniowie z klas IV – VIII z naszej szkoły wspólnie z wychowawcami obejrzeli spektakl pt.”Pan Tadeusz” przygotowany przez aktorów teatru Artenes z Wrocławia w MDK w Lubaczowie. Przedstawienie w interesujący sposób ukazało: m.in. przygotowanie powstania na Litwie, spór o zamek zwaśnionych rodów Horeszków i Sopliców, burzliwe losy Jacka Soplicy oraz wątek miłosny Tadeusza i Zosi. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Bogata scenografia i muzyka pozwoliły przenieść naszych uczniów w czasy bardzo odległe młodym widzom. Po spektaklu dzieci zrobiły sobie z aktorami wspólne zdjęcie, które będzie miłą pamiątką z pobytu w teatrze.

        • Uczniowie na spektaklu teatralnym
          • Uczniowie na spektaklu teatralnym

          • Teatr to magiczne miejsce

            Chyba nie ma takich więcej…

            14 listopada uczniowie oddziału przedszkolnego i klas 1-3 udali się do Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie gdzie obejrzeli spektakl pt. „Pan Andersen” Teatru Artenes z Wrocławia. Aktorzy przedstawili 3 baśnie Świniopas, Krzesiwo i Calineczka. Dzieci z wielką radością i ogromnym zainteresowaniem oglądały spektakl. Sztuka w zamyśle miała ważne przesłanie, które w bajkach zawarł sam Andersen.  „Świniopas” — to pochwała szacunku dla innych i nieulegania pustym pokusom. „Krzesiwo” — uczy właściwego wyboru wartości przypominając, że „nie wszystko złoto, co się świeci”. „Calineczka” – jeżeli  udzielimy komuś pomocy, to na pewno ktoś nam się odwzajemni, gdy my będziemy tej pomocy potrzebować.

            Ciekawe efekty dźwiękowe i świetlne oraz wspaniałe stroje dodatkowo uatrakcyjniły doskonałą grę aktorską. To wszystko sprawiło, że przedstawienie na długo zostanie w pamięci dzieci.

                                                                                                                Maria Zadworna

        • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole
          • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

          • Dla upamiętnienia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, uczniowie z naszej szkoły przygotowali uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 10 listopada 2023 r. uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania o godzinie 11.11 hymnu polskiego Mazurka Dąbrowskiego przez całą społeczność szkolną. Następnie uczniowie z klas: IV, V, VI, VII przedstawili montaż słowno – muzyczny upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pieśni patriotyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Kolejny raz przeżywaliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna powróciła na mapę Europy i świata.

        • V Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
          • V Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

          • W dniu 7 listopada 2023 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w V Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej, którego celem było m.in.: zainteresowanie dzieci i młodzieży sztuką recytacji i kultury słowa. W/w konkursie uczestniczyło 27 uczniów z klas I – III oraz 35 z klas IV – VIII. Recytatorzy z naszej szkoły wykazali się niemałym talentem recytatorskim oraz umiejętnościami przekazywania emocji. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie uczennicy z naszej szkoły Emilii Pukas z kl. V za recytację wiersza Agaty Misiak „List do Niepodległej”. Wszystkim naszym uczniom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w kolejnych konkursach.

        • „Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam!”
          • „Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam!”

          • Słowami tej właśnie rymowanki rozpoczęliśmy wielkie „Święto Dyni”.

            Każdy z przedszkolaków tego dnia przyniósł do przedszkola dynię, co pozwoliło nam stworzyć w naszej sali wspaniałą dekorację. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja ciasta dyniowego upieczonego przez dzieci z pomocą pani. Natomiast twórczym działaniem były nasze prace plastyczne z dyń, które powstawały aż przez 2 dni. Na zakończenie „Święta dyni” każdy z przedszkolaków otrzymał dyniowy medal. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej!

        • Dzień Marchewki
          • Dzień Marchewki

          • Jest warzywem korzennym

            Kolor ma pomarańczy…    

            Znakomity z niej dodatek

            Do zup oraz sałatek

             

                        27 października obchodziliśmy Dzień Marchewki. Dzień ten miał na celu szerzenie wiedzy na temat tego warzywa i jego wspaniałych właściwości. Pomarańczowa marchewka pierwszy raz wyhodowana została w Holandii w XIV w. Istnieją kolory marchwi w kolorze fioletowym, białym, żółtym, czerwonym a nawet czarnym.

            Marchewka wspomaga prawidłowe funkcjonowanie oczu, zawiera duże ilości beta-karotenu, witaminy K i B6 . Warzywo to jest bardziej odżywcze po ugotowaniu niż surowe.

            Tego dnia klasa I z wychowawczynią przygotowała bardzo zdrowy sok marchwiowy z  dodatkiem jabłek i innych owoców, a klasa II i III upiekła pyszne ciasto marchewkowe.