• Poland Autumn Time -  Polska Jesień
          • Poland Autumn Time - Polska Jesień

          • Chociaż dni są coraz krótsze, a pogoda staje się coraz chłodniejsza to nadal mamy jesień. Autumn-pora roku niezwykle piękna w barwy i dary natury pozwala cieszyć się nam widokiem spadających liści z drzew, zapachem grzybów z lasu czy smakiem jabłek i orzechów. Jesienna tematyka jest także aktualna na lekcjach języka angielskiego. W ramach lekcji kulturowej w dniu 07.11.2023 r. uczniowie klasy V SP Zalesie mieli okazję poznać nowe słownictwo, teksty  o jesieni, zabawy angielskie z użyciem kasztanów. W Polsce najbardziej popularne jesienne zabawy to tworzenie ludzików z kasztanów tzw. Conker creatures  oraz układanie bukietów z kolorowych liści  tzw. bouquet of autumn leaves. Niezwykle ciekawe jest także tworzenie jesiennych albumów z zasuszonymi liśćmi lub foto galeria z jesiennymi krajobrazami z pobliskich okolic. My postanowiliśmy wykonać jesienne naszyjniki tzw. Autumn Necklaces jako projekt klasowy. Do zrobienia naszyjników użyto naturalnych elementów tj.  colourful leaves- kolorowych liści, nuts- orzechów, conkers-kasztanów, acorns-żołędzi, chestnut shells- łupin kasztana, rope- sznurka. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, wykonali swoje projekty w ciekawy sposób, jednocześnie ucząc się nowych słówek poprzez metody projektowe i multisensoryczne.  Następnie zaprezentowali  swoje naszyjniki na forum klasy, prace uczniów klasy V można zobaczyć jako element dekoracyjny w sali 16. Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłów i zachęcamy naszej szkoły do aktywnego uczenia się języka angielskiego.

                                                                                              Jadwiga Meder-Jaremko

        • Pamiętamy o poległych za Ojczyznę
          • Pamiętamy o poległych za Ojczyznę

          • Listopad, to miesiąc w którym wspominamy tych, którzy odeszli. W piątek 3 listopada dzieci z klas I – III i oddziału przedszkolnego udały się na cmentarz komunalny w Oleszycach. Podczas pobytu na cmentarzu dzieci mogły w ciszy zadumie posłuchać opowieści na temat przeszłości naszej Ojczyzny, zapalić znicze na grobie żołnierzy poległych czasie wojny i tym samym oddać hołd poległym. Wychowankowie dowiedzieli się także jak należy zachowywać się na cmentarzu, nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowana rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.

        • Warsztaty - Energia Odnawialna
          • Warsztaty - Energia Odnawialna

          • 30 października uczniowie klas 0 – V uczestniczyli w warsztatach – „Energia Odnawialna”.

            Uczniowie dowiedzieli się gdzie powstaje prąd elektryczny i jak trafia do naszych domów? Poznali odnawialne i nieodnawialne źródła energii oraz sposoby jej oszczędzania.

            Obejrzeli prezentację modeli elektrowni wiatrowej oraz słonecznej.

            Dzieci wykonały doświadczenia z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej. Zasilali lampkę za pomocą energii wiatrowej i słonecznej. Obserwowali przemianę energii słonecznej w ruch wiatraka i sygnał dźwiękowy.

            Na koniec warsztatów uczniowie wzięli udział w zabawie – wyścigach samochodzikami napędzanymi panelami fotowoltaicznymi.

            Następnie wszystkie dzieci miały możliwość uczestnictwa w wyjątkowej sesji zdjęciowej.

        • Dyskoteka
          • Dyskoteka

          • We wtorek 24 października odbyła się druga już w tym roku dyskoteka dla wszystkich chętnych uczniów z klas IV-VIII. Uczniowie na tą dykotekę mogli przyjść w przebraniach. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:00 i trwała do 19:00. Organizacją imprezy zajął się Samorząd Szkolny wraz z opiekunką, panią Lucyną Turzą. Nad bezpieczeństwem naszych szkolnych tancerzy czuwali: p. Lucyna Turza, p. Lucyna Demska. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pni Dyrektor – Renata Skoczylas. Uczniowie sami zadbali o repertuar muzyczny, każdy z uczestników mógł przynieść swoje ulubione utwory. Rolę didżeja pełnił Wojciech Petranik z klasy 7. Nasi uczniowie bardzo szybko poddali się tanecznym pląsom. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane konkursy: taniec w parach przez 1 utwór muzyczne oraz gorące krzesło i most. Frekwencja na dyskotece była prawie stuprocentowa, więc można powiedzieć, że impreza udała się. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i do domu wracali z uśmiechem na twarzy.

        • Międzynarodowy Dzień Chleba
          • Międzynarodowy Dzień Chleba

          • 18 i 20 października uczniowie klas I – III obchodzili Dzień Chleba. Podczas zajęć dowiedzieli się jak powstaje chleb dzięki starej, ale bardzo wymownej opowieści „Od ziarenka do bochenka”. Chleb w naszej Polskiej tradycji ma bardzo duże znaczenie. Przyjmowany jest jako dar Boży i traktowany jest ze szczególną czcią. To jedno z najstarszych pożywień na świecie. Jego historia sięga aż do czasów starożytnych. Może mieć różne kształty i smaki, w zależności od składników i sposobu wypiekania. Jest np.: tostowy, orkiszowy, z ziarnami, razowy, pszenny, itp.

            Chleb jest świetnym źródłem energii dla naszego organizmu. Dostarcza nam węglowodanów, które pomagają nam zachować siłę i wytrzymałość do nauki i zabwy.

            Proces (pieczenia ciasta) wyrabiania ciasta do chleba wymaga pracy i cierpliwości. Ciasto musi rosnąć, dzięki dodaniu drożdży lub zakwasu. Gdy chleb się piecze, powstaje piękny zapach, który unosi się wokół. P wyczerpującej temat pogadance uczniowie w swoich klasach przygotowali ciasto i po odpowiednim czasie, pod okiem wychowawczyń, upiekli przepyszny chleb, który już po ostygnięciu z apetytem i dodatkami zjedli. W całej szkole unosił się wspaniały zapach i czuło się jak u babci.

        • Wycieczka klas IV - VIII do Jarosławia
          • Wycieczka klas IV - VIII do Jarosławia

          •         W mroźny słoneczny poranek 17 października 2023 r. uczniowie klas IV-VIII SP Zalesie wyjechali wraz z opiekunami na wycieczkę do Jarosławia. Miasto Jarosław słynęło z wielkich jarosławskich jarmarków i było miejscem, gdzie krzyżowały się szlaki handlowe łączące wschód z zachodem. Naszą przygodę ze zwiedzaniem miasta rozpoczęliśmy od ryku, gdzie centralnym punktem jest neorenesansowy ratusz. Rynek otaczają zabytkowe kamienice, a za najpiękniejszą uważa się późnorenesansową kamienicę Orsettich. Jedną z atrakcji w obrębie rynku są ,, Podziemne Przejście Turystyczne'' (Rynek 4,5,6) oraz ,,Podziemna Trasa Turystyczna'' im. prof. Feliksa Zalewskiego (Rynek 14). Wewnątrz podziemnych tras uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawe ekspozycje i wystawy archeologiczno-historyczne przenosząc się w czasy XVI i XVII-wiecznego miasta. Nie zabrakło także nowoczesnych stanowisk multimedialnych, gdzie uczniowie mogli wypiec gliniane naczynie lub przymierzyć strój z tamtych czasów. Wśród najciekawszych miejsc w Jarosławiu nie sposób nie wymienić pojezuickiej Kolegiaty Bożego Ciała. Do świątyni prowadzą monumentalne Drzwi Tysiąclecia, a wewnątrz uwagę przykuwa ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie grekokatolickiej cerkwi  pw. Przemienienia Pańskiego, w której to uczniowie mogli zobaczyć ikonę Matki Boskiej oraz piękne, kolorowe  wnętrze i zdobienia. Spacerując przy pięknej pogodzie udaliśmy się w stronę Zespołu Klasztornego SS. Benedyktynek, który otoczony jest murem obronnym liczącym ponad 800 m dł. obwarowaniem z bramą i 8 basztami obronnymi. Wokół klasztoru położony jest malowniczy park, w którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. W klasztorze znajduje się m.in. Sala Papieska w której uczniowie obejrzeli ekspozycję prezentującą ponad 1000 pamiątek  z Janem Pawłem II i innymi papieżami. Następnie udaliśmy się do Czarnej Kaplicy- unikatowego w skali świata obiektu sakralnego o sklepieniu z czerwonej cegły, które uległo stopieniu po wybuchu pożaru pod koniec II wojny światowej i zmieniło swój kolor na czarny. W drodze na basen uczniowie zapragnęli spróbować jarosławskich cebulaków, które zakupiliśmy w lokalnej piekarni. Ostatnim punktem wycieczki było spędzanie czasu na basenie rekreacyjno-sportowym, gdzie uczniowie mogli zrelaksować  się po zwiedzaniu miasta Jarosław.

                                                                                   Jadwiga Meder-Jaremko

             

             

        • Pasowanie Na Ucznia – „Podróż w cudowny świat nauki”
          • Pasowanie Na Ucznia – „Podróż w cudowny świat nauki”

          • Każde dziecko rozpoczynające naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej czeka z wielką niecierpliwością na moment, gdy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia.

            To bardzo ważne wydarzenie w naszej szkole miało miejsce 13 października.

            Uczniowie klasy pierwszej odświętnie ubrani i bardzo przyjęci przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Do tej uroczystości klasa pierwsza przygotowywała się od pierwszych dni nauki w szkole pod czujnym okiem swojej wychowawczyni pani Barbary Karkut-Szawary. Poznawali swoje prawa i obowiązki. Zapoznali się z zasadami zachowania panującymi w szkole.

            Uczyli się wierszyków, piosenek, tańca, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

            Niezwykle podniosły moment w czasie uroczystości było złożenie przyrzeczenia na flagę Polski. Po uroczystym złożeniu ślubowania, pani dyrektor Renata Skoczylas dokonała Aktu Pasowania na Ucznia, symbolicznym ołówkiem oraz złożyła uczniom życzenia. W ten sposób pierwszoklasiści oficjalnie zostali włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Zalesiu.

            Na zakończenie uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, pamiątkowe dyplomy.

            Ponadto Pierwszoklasiści zostali obdarowani upominkami przygotowanymi przez rodziców. Nie obyło się też bez pamiątkowych zdjęć. Uroczystość pasowania była niezwykłym przeżycie dla obecnych rodziców i społeczności szkolnej, pozostanie na długo w naszej pamięci.

        • Dzień Nauczyciela w naszej szkole
          • Dzień Nauczyciela w naszej szkole

          • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

            Dnia 13.10.2023r. w Szkole Podstawowej w Zalesiu odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od przestawienia artystycznego przygotowanego przez uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Sylwii Tarnawskiej oraz pana Mieczysława Zadwornego. Młodzi artyści piosenką i słowem upamiętnili ten wyjątkowy dzień dla całej społeczności szkolnej. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli otrzymał symboliczną laurkę.

            W dalszej części występu głos zabrała pani Dyrektor Renata Skoczylas, która mówiła

            o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

        • DZIEŃ JABŁKA
          • DZIEŃ JABŁKA

          • Jabłka jemy przez rok cały,

             czy są mrozy czy upały,

            nieraz trafią do szarlotki,

            lub z nich będzie kompot słodki.

             

            12 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jabłka. Głównym celem tego dnia było zachęcania uczniów do spożywania jabłek, które są źródłem witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. Dzieci klas I-III wraz z wychowawczyniami upiekły pyszne szarlotki,  które zjedli ze smakiem.

          • Indywidualno – drużynowe biegi przełajowe

          • Lubaczowskie błonie na „Mazurach” w pochmurną sobotę w dniu 7.10.2023 r. były miejscem rywalizacji młodych biegaczy w mistrzostwach powiatu lubaczowskiego szkół podstawowych w Indywidualno - drużynowych biegach przełajowych. W kategorii chłopców klas 5-6,  w klasyfikacji  indywidualnej  Ksawery Raczuk  zajął   II  miejsce. Nasz reprezentant w kwietniu przyszłego roku będzie  reprezentował powiat lubaczowski  na zawodach rejonowych.

            W klasyfikacji drużynowej uczniowie z SP w Zalesiu uplasowali się na 4 miejscu. Szkołę reprezentowali – Ksawery Raczuk, Dawid Sawkiewicz, Karol Szpunar, Swen Kuras, Kacper Linek oraz Mateusz Osiowy.

            G r a t u l u j e m y  i  życzymy dalszych sukcesów sportowych.

        • Szkolne mundurki  i szkoły z internatem w Wielkiej Brytanii- lekcja kulturowa
          • Szkolne mundurki  i szkoły z internatem w Wielkiej Brytanii- lekcja kulturowa

          •                 W ramach lekcji kulturowej z języka angielskiego w dniu 03.10.2023r. uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Zalesiu mieli za zadanie przyjść do szkoły w mundurkach własnego projektu nawiązujących do stylu brytyjskiego. Przeprowadzona lekcja była poświęcona na poznanie nowego słownictwa, omówienie elementów brytyjskiego mundurka zarówno noszonych przez chłopców jak i dziewczynki . Uczniowie obejrzeli modele mundurków w różnych brytyjskich szkołach, a następnie zaprezentowali swoje pomysły na forum klasy. Wszyscy uczniowie wykazali sie dużą kreatywnością, elegancją i zwracali swoim ubiorem uwagę innych uczniów w szkole. Piątoklasiści chociaż przez chwilę mogli poczuć klimat brytyjskiej szkoły. Większość szkół podstawowych w Zjednoczonym Królestwie wymaga noszenia mundurka tzw. school uniform składającego się z: bawełnianej koszulki polo, szkolnego swetra, sukienki i czarnych rajstop,  eleganckiej spódniczki lub spodni i klasycznych czarnych butów. W szkołach średnich można zauważyć noszenie krawata oraz marynarek i kamizelek z logo szkoły. Społeczność danej szkoły nosi mundurki w jednym kolorze i takim samym kroju. W trakcie zajęć dyskutowano  także na temat brytyjskiej szkoły z internatem, następnie uczniowie wyrazili swoje opinie i różnice, które zauważają w polskiej i brytyjskiej szkole. Uczniowie wysłuchali tekstu o szkole z internatem tzw. boarding school. Większość szkół z internatem z zewnątrz wygląda jak zamek z cegieł, z filmu o Harrym Potterze. Uczniowie zaczynają dzień w szkole od codziennego apelu na korytarzu tzw. school assembly, następnie lekcje trwają od 9 do 15 z przerwą na lunch. Po lekcjach wszyscy uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach rozwijających, sportowych, artystycznych według własnych zainteresowań. Część uczniów mieszka z dala od swoich rodzin, które posyłają swoje dzieci do szkoły z internatem nawet z zagranicy. W naszej szkole uczniowie tak samo spędzają czas jak brytyjskie dzieci ucząc się w klasach -classrooms, ćwicząc w sali gimnastycznej- gym, czytając książki w bibliotece- library, jedząc na stołówce- school canteen oraz bawiąc się na placu zabaw- playground. Kolejne klasy czekają na kulturowe wyzwanie twz. challenge na lekcji języka angielskiego. See you soon...

                                                                                                                                         Jadwiga Meder-Jaremko

          • Finał powiatowy w lekkoatletyce

          • W dniu 23.09.2023 r. na stadionie lekkoatletycznym SP Nr 1 w Lubaczowie, odbyły się Indywidualne Mistrzostwa SZS powiatu lubaczowskiego w lekkoatletyce  w kategorii dziewcząt i chłopców klas VII – VIII. W zawodach startowały reprezentacje szkół podstawowych rywalizując w 5 konkurencjach lekkoatletycznych. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów: Paweł linek, Patryk Syryło, Sebastian Kubis i Bartek Węgrzyn, który w skoku w dal z rezultatem 4,64 zajął III miejsce.        

            G r a t u l u j e m y !!!

            Mieczysław Zadworny

        • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
          • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

          • Pod krzakiem w ziemi rośnie ich wiele. Dzieci je chętnie pieką w popiele

             

                        ,,Święto Pieczonego Ziemniaka” przypada w okresie jesieni, gdy zakończony jest już czas zbiorów ziemniaków tzw. ,,wykopki''. Jak wszyscy wiemy w Polsce ziemniaki cieszą się dużą popularnością i są konsumowane pod różną postacią, w naszej szkole postanowiliśmy zorganizować takie święto, gdzie uczniowie mogliby delektować się smakiem pieczonego ziemniaka  z ogniska. Wiklinowe kosze napełnione ziemniakami, słomiane kapelusze,  kolby kukurydzy i  kolorowe dary jesieni pięknie ozdabiały pobliski teren wokół ogniska. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu tego dnia przyszli do szkoły ubrani w stylu wiejskim, nie zabrakło gospodyń, ogrodniczek, rolników. Wszyscy przebrani uczniowie wykazali sie dużą pomysłowością dobierając swoje stroje do obchodzonego święta ziemniaka.

            W słoneczny poranek  27 września 2023 r. w pobliżu boiska pracownicy naszej szkoły rozpalili trzy ogniska, do których wrzucono ziemniaki. Był to dla uczniów znak, że  rozpoczynają się  obchody „Święta pieczonego ziemniaka” a przy tym świetna okazja do  wspólnej zabawy i poznania historii ziemniaka, który został przywieziony do Europy  prosto z Peru. W oczekiwaniu na pyszne pieczone ziemniaki, uczniowie brali udział w różnych konkurencjach i zawodach sportowych, w których głównym bohaterem był ziemniak. Gry i zabawy tj.czytanie zagadek, między klasowy bieg z ziemniakiem na łyżce, stemplowanie ziemniakiem, robienie zdjęć w ramce foto-ziemniaka, zdjęcia klasowe z kucharzami.W trakcie imprezy odbyły się mecze piłki nożnej ,,Footballowy Ziemniak'' i wyczekiwana degustacja pieczonych ziemniaków. Wspólne rozgrywki były świetną okazją do integracji społeczności szkolnej i propagowania zdrowego stylu życia, a słoneczna pogoda była dodatkowym atutem dla tych miłych chwil spędzonych na świeżym powietrzu. Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończono obchody tego pięknego, jesiennego święta.

                                                                                              Jadwiga Meder-Jaremko

        • Konkurs literacko – plastyczny  „Samarytanie z Markowej”
          • Konkurs literacko – plastyczny „Samarytanie z Markowej”

          • Konkurs literacko – plastyczny  „Samarytanie z Markowej” 

            Cele:

            -upowszechnienie wiedzy o Rodzinie Ulmów z Markowej,

            -promowanie wartości chrześcijańskich, którym byli wierni bohaterowie z Markowej,

            -kształtowanie postawy szacunku do drugiego człowieka,

            - wyrażanie własnych przeżyć środkami plastycznymi i literackimi.

            Organizator: Szkoła Podstawowa w Zalesiu

            Uczestnicy konkursu:

            - uczniowie z klas  I-III

            -uczniowie z klas IV-VIII

            Tematyka:

            plastyczny- ilustracja z życia Rodziny Ulmów

            literacki – opowiadanie z dialogiem (jeden dzień w rodzinie Ulmów)

            Wymagania:

            - plastyczny- technika dowolna, blok A3 techniczny

            -literacki- format A4, czcionka 12 New Times Roman, max 1 strona; min. ½ strony A4.

            – praca samodzielna

            Roztrzygnięcie konkursu:

            - 4 pażdziernika 2023 r. (prace należy składać do 29 września 2023 roku do katechety lub wychowawcy)

            Nagrody:

            -rzeczowe (rozdane w terminie ustalonym przez Panią Dyrektor)           

            Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursach:  literackim i plastycznym.

                                                                                                                                 

                                                                                                                                 Organizator

        •  Uczniowie z naszej szkoły na obchodach 84 rocznicy Bitwy pod Oleszycami
          • Uczniowie z naszej szkoły na obchodach 84 rocznicy Bitwy pod Oleszycami

          • „Historia jest nauczycielką życia”                                                                                                                                     Marcus Tullius Cicero

            W dniu 18 września 2023 r. uczniowie z klas IV-VIII z naszej szkoły wspólnie z wychowawcami wzięli udział w uroczystościach religijno – patriotycznych na Horaju z okazji 84 rocznicy Bitwy pod Oleszycami. Po uroczystej mszy świętej polowej koncelebrowanej przez ks. proboszcza Artura Schodzińskiego, wszyscy obecni  wysłuchali okolicznościowych przemówień zaproszonych gości na temat bitwy, którą stoczył gen Józef Kustroń w okolicach Oleszyc. Z ust przemawiających padło wiele ważnych słów, skierowanych przede wszystkim do ludzi młodych na temat patriotyzmu. „Mamy obowiązek (…) spłacić dług tym, którzy nam zagwarantowali pokój 84 lata temu.”Przeszłość jest drogowskazem, kierunkiem działań”. Generał Józef Kustroń i inni bohaterowie września 1939 roku udowodnili nam, że wolość nie jest dana raz na zawsze, lecz zadana. Każde pokolenie musi o tym pamiętać. Mamy obowiązek poznać prawdę, bo ona nas wyzwoli i uczyni ludźmi wolnymi. Wielu polskich bohaterów złożyło na ołtarzu Ojczyzny  swoje życie - płacąc  najwyższą cenę, byśmy żyli w wolnym kraju. Imiona i nazwiska tych osób zostały odczytane na Apelu poległych.                Dla naszych uczniów dzisiejsza uroczystość na Horaju pozostanie w pamięci jako żywa lekcja historii.

             

        • 30. Akcja Sprzątania Świata
          • 30. Akcja Sprzątania Świata

          • Uczniowie klas I – III w dniu 18 września wzięli udział w 30 jubileuszowej Akcji Sprzątania Świata. Akcja była okazją do zakomunikowania mieszkańcom Zalesia, że należy dbać o czystość w swoim otoczeniu. W tym roku Sprzątanie Świata odbyło się pod hasłem „Sprzątanie łączy ludzi”.

            Uczniowie posprzątali teren wokół Świetlicy Wiejskiej, placu zabaw  drogi do szkoły. Całe przedsięwzięcie przebiegło zgodnie z planem i zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zebrane śmieci zostały zabezpieczone, a udział uczniów w akcji jak co roku miał wymiar edukacyjny i była to okazja do promowania działań proekologicznych w środowisku lokalnym.

        • Nasi uczniowie na EKOfestiwalu w Lubaczowie
          • Nasi uczniowie na EKOfestiwalu w Lubaczowie

          • W dniu 15 września 2023 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w EKOfestiwalu „Dbamy o klimat i bioróżnorodność”. Wszyscy uczestniczyli w akcji ekologicznej: „Drzewko za surowce wtórne i elektrośmieci”. Nagrodą były sadzonki drzewek leśnych i krzewów miododajnych. Uczniowie z uwagą wysłuchali prelekcji popularnonaukowej na temat: „Bioróżnorodności w ekosystemach leśnych”.                                                               Nasza młodzież uczestniczyła także w wielu konkursach: „Eko – moda”, „I ty możesz zostać pszczelarzem”, „Eko – zagadki” oraz w zajęciach: tworzenie eko -  sukni z liści z najdłuższym w Polsce trenem i w warsztatach edukacyjnych. Uczestnicząc w EKO festiwalu nasi uczniowie dowiedzieli się co to jest ekologia i w jaki sposób należy dbać o dobro Ziemi.

        • XXXIV Bieg im. gen. Józefa Kustronia w ZS w Lubaczowie
          • XXXIV Bieg im. gen. Józefa Kustronia w ZS w Lubaczowie

          • W dniu 15 września 2023 r. w słoneczny piątek w Zespole Szkół w Lubaczowie zorganizowano XXXIV edycję Biegu im. gen. Józefa Kustronia. Tegoroczny bieg odbywał się pod nazwą „Biegnij wytrwale jak Kustroń”.

            W zawodach uczestniczyły reprezentacje szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Swój udział w rywalizacji biegowej zaznaczyła również reprezentacja naszej szkoły w składzie: Emilia Pukas, Weronika Sopel, Mateusz Osiowy, Bohdan Komprychevskyi, Ksawery Raczuk, Karol Szpunar, Kacper linek, Dawid Sawkiewicz, Paweł Linek, Patryk Syryło, Bartosz Węgrzyn, Sebastian Kubis.

            W klasyfikacji indywidualnej w kategorii dziewcząt i chłopców klas 3 – 5 nasi młodzi biegacze uzyskali następujące wyniki:

            • I miejsce Ksawery Raczuk,
            • III miejsce Dawid Sawkiewicz,
            • IV miejsce Kacper Linek,
            • V miejsce Karol Szpunar,
            • V miejsce Emilia Pukas.

            W kategorii chłopców klas 6 – 8 najwyższe IX miejsce z naszej szkoły zajął Bartosz Węgrzyn.

            W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Horyńca –Zdroju, drugie miejsce wywalczyła reprezentacja naszej szkołySP w Zalesiu, a na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa z Oleszyc.

            Zwycięzcy cieszyli się zdobytymi medalami i pucharami, nie mniej jednak pamiątkowy medal otrzymali wszyscy uczestnicy biegu.

            Puchar przechodni pozostał kolejny rok w „rękach” uczniów Szkoły Podstawowej z Horyńca – Zdroju.

            Gratulujemy reprezentacji naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów!!!

             

            Mieczysław Zadworny

        • Narodowe Czytanie w naszej szkole
          • Narodowe Czytanie w naszej szkole

          • 8 września 2023 r. uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w XII edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Akcja ta została zorganizowana po raz kolejny w naszej szkole i cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży. Uczniowie z klas: I – VIII czytali ulubione urywki dziecięcych i młodzieżowych książek, zaś nauczyciele fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Dziękujemy wszystkim za udział  w tym wielkim wydarzeniu kulturalnym promującym czytelnictwo  i klasykę polskiej literatury. Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” już za rok.